Sedat Bozkurt yazdı: Siyasal İslamcılığın Türkiye halleri

Siyasal İslam’ın Türkiye’de dahil en önemli muhalefet aparatı İsrail karşıtlığıdır. Bütün siyasetini bunun üzerine kurar, bu mücadelesini kendi dinsel inancı üzerine inşaa ederek meşrulaştırır.

Türkiye’deki siyasal İslam’ın temsilcisi Milli Görüş’tür.  Durum onun için de aynıdır. AK Parti de bu gelenekten gelir. Her ne kadar “gömlek çıkarma” üzerinden bulundukları politik noktayı Milli Görüş’ten ayrıymış gibi tarif etmeye çalışsalar da son tahlilde gösterdikleri politik refleks hep Milli Görüş tavrıdır.

“İslam alemi liderliği” bir Milli Görüş fantezisidir ve bu siyasetinin önüne koyduğu hedefin finalinde yer alır. Nitekim “one munite” çıkışı ile İslam coğrafyasında yakalanan popülarite tam da bu hedefe yaklaşılmış hissi uyandıracak büyüklükteydi. Bütün Müslüman ülkelerinde bir pop star gibi sadece bir isim konuşuluyor, onun posterleri duvarları süslüyordu. Ve milli görüşün hayali gerçekleşiyor gibiydi. Yaşamlarının büyük bir bölümünü buna inanmak ve bu inanca iman etmekle geçirmiş kitleler için müthiş heyecanlı bir ruh haliydi bu. Hepsi “tamam bu iş oldu” moduna geçmişti bile…

Yazının devamını yeni Harman’ın Ağustos sayısında okuyabilirsiniz