IŞİD’in yeni ‘Türkiye emiri’: 1981 doğumlu Mustafa Mol

IŞİD’in ‘Türkiye emiri’ olarak anılan İlhami Balı’nın Rakka’ya çekildiği ve yerine örgütün hücre yapılanması Adıyamanlı Dokumacı grubuyla bağlantılı olduğu bilinen Ebu İbrahim kod adlı Mustafa Mol’un görevlendirildiği öğrenildi.

Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, son dönemde Suriye ve Irak’ın ardından Türkiye’de de kanlı eylemler sergileyen IŞİD’in Türkiye sorumlusu olarak ‘tayin ettiği’ ‘Ebu İbrahim’ kod adlı Mol, İçişleri Bakanlığı’nın aranan teröristlere yönelik 1 milyon lira ödüllü yeşil listesinde yer alıyor.

BALI RAKKA’YA ÇEKİLDİ

Ankara Gar, Suruç, Diyarbakır ve Sultanahmet saldırılarının talimatını veren ve Türkiye’den ayrıldığı tahmin edilen İlhami Balı’nınsa Suriye’de IŞİD’in ‘üssü’ Rakka’ya çekildiği öğrenildi. Balı’nın son dönemdeki başarısız girişimlerinin merkeze çekilmesinde etkili olduğu öne sürüldü.

Örgütün yeni ’emiri’ Mol’sa 1981 doğumlu ve Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı. Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazıda Mol’dan ‘Suriye’de örgütün sınır sorumlusu’ olarak bahsediyor.

DOKUMACILAR GRUBUNDAN

Dokumacılar grubuyla bağlantılı Mol, yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Haziran tarihli bir başka değerlendirmesinde, geçtiğimiz Aralık’ta eylem yapmak için Ankara’ya gelen, ancak patlayıcı yüklü yeleklerle yakalanan Musa Canöz ve Adnan Yıldırım’a talimat veren kişi olarak anlatılıyor.