IŞİD’in tercümanı: Beni Suriye’ye gönderen kişiyle Atatürk Havalimanı’nda buluştum

IŞİD saflarında savaşmak için Suriye’ye giden Kırgızistanlı bir genç, kendisini Suriye’ye götürecek kişiyle Atatürk Havalimanı’nda buluştuğunu söyledi.

Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Şam’da bulunan Mezze Cezaevi’nde, Kırgızistan’dan Suriye’ye savaşmaya giden 19 yaşındaki Can Mahmud Yahya ile görüştü.

El Ezher Üniversitesi’nde ‘şeriat hukuku’ okurken Şeyh Muhammed Hassan isimli birinin Suriye için verdiği ‘cihat’ fetvasını duyan Yahya, bir başka öğrenci aracılığıyla Ebu Muhammed Turki isimli biriyle temas kurduğunu söyledi.

‘TÜRKİYE’DE SORUN YAŞAMAZSIN’

Turki’nin Türk bir IŞİD militanı olduğunu belirten Fisk, Yahya’nın “270 dolara bir uçak bileti aldım ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na giderek Ebu Muhammed ile buluştum” dediğini aktardı. Yahya için Hatay-Bükülmez’in karşısında yer alan Atme için otobüs bileti alan Ebu Muhammed, “Türkiye’de hiç sorun yaşamazsın, senin gibi çok genç var” demiş.

‘GENÇLER GEÇİŞLERE YARDIM EDİYOR’

Sınırdaki bir evde iki gece geçirmesinin ardından kaçak yollardan Suriye’ye geçen Kırgız cihatçı, yaşları 15 ile 18 arasında değişen yüzlerce gencin, sınırdan geçişlere yardım ettiğine tanıklık etmiş. Ardından IŞİD’e katılan Yahya, gelen emirle birlikte ‘IŞİD tercümanı’ olarak Rakka’ya gitmiş.