Erdoğan’a para yetişmiyor: Yıl bitmeden 712 milyon liraya ulaştı

Cumhurbaşkanlığı’nın her yıl katbekat artırılan bütçesi daha yıl bitmeden 434 milyon liradan ek aktarımla 712 milyon liraya çıkarıldı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının ardından bundan önceki dönemlere fark atan cumhurbaşkanlığı bütçesi bu yıl da bitmedi. Yıl başlarken 434 milyon lira olan Cumhurbaşkanlığı ödeneği daha yılın ilk yarısı sona ermeden 278 milyon liralık artışla 712 milyon 844 bin liraya çıkartıldı.

Bu artışla Cumhurbaşkanlığı, 2017 bütçe hedefi olan 464 milyon 255 bin liranın şimdiden üzerine çıktı.

YENİ KÖŞK İDDİASI

Ek ödeneğinin önemli bölümünün, ‘Ak Saray’ın bahçesinde yıkılan tarihi Marmara Köşkü’nün yerine yapılacak bina için alındığı iddia edildi. Marmara Köşkü restorasyon gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız yıkılmış, yerine orjinaline uygun olarak yeniden bir bina inşa edileceği söylenmişti. Ancak CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yeni köşkün Erdoğan ailesine konut olacağına ilişkin duyumlar bulunduğunu, Emine Erdoğan’ın ‘Ak Saray’ın büyüklüğünden rahatsız olduğu için aile yaşamlarına daha uygun bir konuta geçmeyi istediğini öne sürdü.

MECLİSİN HABERİ YOK

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu da, söz konusu bütçe aktarımının Milli Eğitim Bakanlığı’nın personel giderlerinden yapılmış olabileceğini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında hemen hemen hiçbir bilgi alamadık. Meclis bilgilendirilmedi. Ama ek ödenek kullanılacağını tahmin ediyorduk ve şimdi gerçekleşti. Bu tutar da yetmeyecek, sonbahar aylarında yeni ek ödenek alınacaktır. Birkaç bakanlık bütçesi büyüklüğündeki bu para nereye harcanıyor, bu konuda en ufak bir bilgi yok. Cumhurbaşkanlığı, babasının parası gibi kayıtsız, kuralsız harcamaya, lüks, şatafat ve israfa, hatta suç olduğundan kuşkulandığımız faaliyetlerine bu paraları aktarmaya devam edecektir” diye konuştu.

PARA YETİŞMİYOR

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmadan önce, Abdullah Gül’ün son yılında 199 milyon 500 bin lira bütçe kullanıldı. Akabinde göreve gelen Erdoğan’la birlikte ödenek yüzde 100 artarak 397 milyon lirayı aştı.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2014 yılı harcaması 244 milyon lira, 2015 yılı harcaması 471 milyon lira oldu. 2015 yılında da ödenekte 148 milyon 902 bin liralık artış yapıldı. Gelenek bu yıl da bozulmadı ve artış oranı da ikiye katlanarak 278 milyon lira oldu.