ABD’de 10’dan fazla eyalette polis şiddetine karşı protesto

Amerika Birleşik Devletleri’nde art arda iki gün iki siyahın polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri, Cuma akşamı birçok eyalete yayıldı.

California, Arkansas, Georgia, New York, Washington DC ve Louisiana başta olmak üzere 10’dan fazla eyalette göstericiler, “Siyahların Hayatı Önemlidir” (Black Lives Matter) diyerek sokağa çıktı.

Atlanta’da binlerce gösterici kent merkezinde trafiği durdurdu, Illinois eyaletinde göstericiler ABD Başkanı Barack Obama’nın eskiden yaşadığı evin önünde toplandı. Yere yatıp ölü taklidi yaparak olayları protesto eden göstericiler, polisler ile siyahlar arasında alevlenen şiddeti durdurmak için adım atılmasını istedi.

NATO zirvesi için Polonya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, zirve sonrası için planladığı Avrupa turunu erken bitirerek Pazar akşamı ülkeye geri dönecek.

DALLAS’TA ANMA

Perşembe akşamı Dallas’taki protestolar sırasında, 5 polis vurularak öldürülmüştü.

Keskin nişancı olduğu belirtilen bir şüpheli, sıkıştırıldığı garajda polis bombalarıyla öldürüldü.

ABD medyası şüphelinin ABD ordusunda ihtiyat askeri olan 25 yaşındaki Micah Johnson olduğunu duyurdu.

Dallas Belediye Başkanı Mike Rawlings şüphelinin AR-15 tipi piyade tüfeği kullandığını, üzerinde kurşun geçirmez yelek bulunduğunu ve çok sayıda mermi taşıdığını açıkladı. Dallas polisi de Johnson’ın evinde bomba yapım malzemeleri ile silah ve cephane bulduklarını belirtti.

Dallas Emniyet Müdürü, bir garajda bir süre sıkıştırıldıktan sonra öldürülen şüphelinin, polisin siyahları öldürmesine sinirlendiğini ve beyaz polis memurlarını öldürmek istediğini söylemişti.

Emniyet Müdürü David Brown şüphelinin söylediği gibi tek başına hareket ettiğine inandıklarını aktardı.

Brown “Şüpheli herhangi bir grupla bağlantılı olmadığını ve bunu tek başına yaptığını söyledi” dedi.

İki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için Dallas’ta düzenlenen protesto gösterilerinde keskin nişancıların açtığı ateşte beş polis memuru ölmüş, altı polis ve bir sivil yaralanmıştı.

Üç kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, bir şüpheli, kapalı bir garajda bir süre sıkıştırıldı. Zanlının önce intihar ettiği söylendi, ancak daha sonra polisin kullandığı bombalarla öldüğü kaydedildi.

POLİSLERİ ÜÇGENE ALMIŞLAR

David Brown daha önceki açıklamasındaysa, bazı polislerin arkalarından vurulduğunu belirtip “Şüphelilerin kendilerini polisleri üçgene alacak şekilde konumlandırdıklarına inanıyoruz. Öldürebildikleri kadar çok emniyet yetkilisini öldürmeyi planlamışlar” demişti.

OBAMA: AŞAĞILIK BİR SALDIRI

NATO zirvesine katılmak üzere Polonya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Dallas’taki saldırıyı “Önceden planlanmış vahşi ve aşağılık bir saldırı” olarak niteledi.

Obama düzenlediği basın toplantısında “Emniyet görevlileri barışçıl bir gösteride insanları korumak için görevlerini yaparken saldırıya uğradı. FBI, Dallas emniyetiyle irtibat içerisinde. Bu saldırıyla ilişkili herkes gereken cezayı alacak. Adalet yerini bulacak” diye konuştu.

Saldırıda hayatını kaybeden polislerin ailelerine taziyelerini de ileten Obama, “Bugün emniyet güçlerinin bizim güvenliğimizi sağlamak için yaptığı fedakarlıkların yürek burkan bir örneğini gördük” diye konuştu. Saldırı nasıl gerçekleşti?

160708135836_obama_dallas_640x360_bbc_nocredit

‘ATEŞ AÇILDIĞINI GÖRDÜM’

Gösterileri düzenleyenlerden Jeff Hood, yerel Dallas Morning News gazetesine polise ateş açıldığını gördüğünü ifade etti.

Hood, yürüyüşte göstericilerin önünde olduğunu, yanında da bir polis memurunun bulunduğunu söyledi ve “Altı, sekiz el ateşe benzeyen sesler duydum” dedi. Hood, “İnsanların dağıldığını gördüm, yanımdaki polis ateş açılan yere doğru koştu. Sesin geldiği yerden kaçıp insanları sokaklardan uzaklaştırmaya çalıştım, bir yandan da vuruldum mu diye vücudumu yokluyordum” diye konuştu.